Blog

Vyberte si tú správnu vaňu

Výber správnej alebo nesprávnej vane ovplyvní váš život. Pretože vani budete musieť v konečnom dôsledku prispôsobiť aj kúpeľňu a výrazne vstúpi do vášho každodenného života. Preto je veľmi dôležité vybrať si vaňu, ktorá plnohodnotne uspokojí vaše požiadavky. A výber je naozaj široký.

Vane z liatiny

Patria už k tradičným favoritom domácností pre široký výber tvarov a nízku tepelnú vodivosť. To znamená, že teplá voda vám v nej ostane naozaj dlho. Pokles teploty vody je o približne 5 – 10 stupňov za hodinu, takže ideálna na dlhé kúpanie. Z liatiny je preto skvelá rohová vaňa alebo vaňa pre dvoch.  Menšou nevýhodou je, že ide o ťažké vane. Vaňa teda môže vážiť pokojne aj 150 kilogramov a manipulácia s ňou nie je najľahšia. Veľké pozor je potrebné dávať aj na starostlivosť, nakoľko ochranný smalt sa môže nesprávnym čistiacim prostriedkom ľahko zničiť.

Vaňa z ocele

Silný konkurent liatinovej vane, pretože v tomto prípade jej hrá do karát nízka cena a nízka hmotnosť. Mimochodom samotná životnosť vane je až 40 rokov, takže ide o investíciu na dlhé roky.  Problémom je vysoká vodivosť, preto je ideálne ju pri osadení izolovať polystyrénom alebo izolačnou penou. Používa sa smalt alebo polymérové povlaky. Je to vaňa ako sa hovorí pre každého. Ľudová voľba ktorá vyzerá veľmi atraktívne.

Akrylátová vaňa

Absolútne najľahšia vaňa, ktorú dokáže odniesť aj jeden človek. Výhodou je množstvo rôznych, naozaj aj netradičných tvarov a vysoká odolnosť pred poškriabaním. Je však nutné vyberať si kvalitný povrch. V prípade poškodenia je však možné si škrabance a ryhy opraviť svojpomocne, čo napríklad pri odpadnutom smalne už nie je prakticky možné bez toho, aby neostali na vani stopy.  Pre možnosť dobrého tesnenia a práce s materiálom sa akrylát najčastejšie volí aj na vírivé vane.

Smaltované vane

Smalt je skvelý materiál, ktorý sa najviac podobá keramike a pod jej povrchom môže byť napríklad aj plechová vaňa. Smaltovaná vaňa je veľmi obľúbená, cenovo dostupná a radíme ich k takzvaným štandardizovaným „korýtkam“. Najčastejšie sa s nimi môžeme stretnúť v panelákoch, kde svojim podlhovastým dizajnom dokonale zapadnú.

Špeciálne materiály

Okrem najčastejších typov vaní možno využiť aj netradičné materiály ako sú napríklad kameň, drevo, keramika. V týchto prípadoch ide obvykle o vyššie cenové relácie. Na druhej strane ide o dizajnérske kúsky. Aby vynikol materiál a tvar, často sa vyrábajú ako samostatne stojaca vaňa.

Veľkosť a tvar

Keďže je vaňa dôležitým ústredným prvkom kúpeľne, je potrebné vyberať ju s dôrazom aj na veľkosť a tvar. Ideálnou možnosťou je poradiť sa priamo v kúpeľňovom štúdiu, kde vám navrhnú vaňu podľa vašich potrieb a tak, aby do vášho prostredia sadla ako uliata. Pretože vaňu si kupujete na desiatky rokov. Navyše aj pri výmene vane budete zvažovať neskôr výmenu za rovnaký typ, aby ste nemuseli prebudovať celú kúpeľňu. Preto je veľkosť a tvar dôležité zvážiť už pri prvotnom návrhu.

 To správne umývadlo pre malú kúpeľňu 

Malá kúpeľňa môže byť veľmi pekná a útulná. Dokonca dokáže byť omnoho lepšie a praktickejšie riešená, ak máte všetko po ruke, ako keď sa musíte po všetko ďaleko naťahovať. Na tej správnej atmosfére sa však podpisuje vhodný výber komponentov medzi ktoré patrí jednoznačne umývadlo.

Malé, ale vhodné

Malá kúpeľňa si vyžaduje aj menšie vybavenie. Preto ako prvé bude potrebné voliť umývadlo menších rozmerov. To však neznamená, že budete potrebovať pri umývaní rúk zápasiť o pohodlie. Naopak. Ak zvolíte korýtkové umývadlo, ktoré nie je hlboké, ale príjemne plytké a zvažujúce sa z okrajov do stredu, môžete využiť prakticky celú jeho plochu. A nebude problém ani s rýchlym vypratím trička v rukách.

Dobrou voľbou sú skrinky

Ak ste našli v kúpeľni priestor na samostatne stojace umývadlo, určite ho nestavajte na nohu, ale na umývadlo so skrinkou. Získate tak umývadlo s odkladacím priestorom. Je pravda, že pod umývadlom vedie sifón, no ten je úzky a skrinky pod umývadlo s ním už počítajú. Výsledkom teda bude prvá zásuvka, ktorá bude rozdelená napoly, aby pekne obopla sifón. Veľmi elegantné a praktické riešenie. 

Rohy nenechávajte prázdne

Rohy v malej kúpeľni určite nevyplní rohová vaňa, ktorá patrí medzi tie väčšie. No rohové umývadlo je už iná káva. Umožní vám napríklad využiť priestor v rohu, kde by sa už nezmestila napríklad ani práčka ani skrinka. Dokonca správne navrhnutá malá kúpeľňa dokáže umiestniť elegantne rohové umývadlo aj priamo nad vaňu.

Skombinujte správne tvary a rozmery

Malá kúpeľňa si priam žiada dobré nápady. Jedným z nich je voľba tvarov. Aj oblé aj hranaté umývadlo sa dajú zakomponovať do malej kúpeľne, ale dizajnéri radia dodržiavať jednotu. Čo to znamená? Nekombinovať oblé tvary s hranami na tak malom priestore. Nebude to pôsobiť esteticky dobre, hoci by ste všetko príjemne upratali do funkčného celku. 

Rozsvieťte

Malá kúpeľňa si vyžaduje dostatok svetla, pretože práve svetlo v kombinácii so zrkadlami opticky priestor zväčší a bude pôsobiť útulne, ale nie stiesnene. Preto nezabudnite práve nad umývadlo umiestniť zrkadlo a po jeho bokoch, alebo z vrchnej časti, pridať minimálne dva bočné zdroje osvetlenia okrem hlavného. Kúpeľňa bude pôsobiť estetickejšie a čo je dôležité, osvetlenie oceníte aj pri každodennej hygiene a líčení.

Minimálny a dostatočný priestor

Ide o dva pojmy, ktoré je potrebné pri zariaďovaní malej kúpeľne poznať. Minimálny priestor určí, koľko potrebujete miesta, aby vám do rohu napríklad vošlo malé umývadlo. Avšak práve dostatočný priestor určí, koľko centimetrov štvorcových reálne potrebujete, aby ste pohodlne vyšli z vane, umyli si zuby v umývadle a pritom nezavadili o roh skrinky alebo práčky. Rozdelenie minimálneho a dostatočného priestoru je preto vhodné spraviť spolu s odborníkom, napríklad v kúpeľňovom štúdiu.

 

Sanovo_To-spravne-umyvadlo-pre-malu-kupelnu_Umyvanie-ruk


Malá kúpeľňa: Nápady s veľkým potenciálom

Sen o priestrannej kúpeľni väčšina ľudí dosníva, keď otvoria dvere súčasných novostavieb, či panelákových bytov. Malé priestory nútia ľudí ku kreativite. Existujú však praktické nápady, vďaka ktorým sa nebudete ani na malom rozmere cítiť stiesnene.

Malá kúpeľňa a čo ďalej?

V prvom rade je nutné presne vedieť, s akou rozlohou môžete počítať. Rovnako je dobré spraviť si pôdorys kúpeľne, ktorý dokážete premietnuť do počítača. Vtedy sa vám bude omnoho ľahšie modelovať, čo vám do kúpeľne naozaj vojde a čo by už bolo príliš. Pretože nie všetko, čo sadne na centimeter presne, aj v realite vyzerá dobre.  Čím menej priestoru, tým viac bude potrebné dbať na každý detail.

Osvetlenie

Je alfou a omegou malej kúpeľne. Pretože ak je malá kúpeľňa ešte aj tmavá, rozhodne to nebude ideálne. Preto je vhodné voliť viaczónové osvetlenie. To na strope je potrebné doplniť osvetlením okolo zrkadiel, rovnako napríklad aj nad toaletou, či po stranách. Veľmi zaujímavým prvkom môže byť LED osvetlenie v podobe pásikov, napríklad na podsvietenie vstavanej poličky.

Malé, ale účelné

Malá kúpeľňa vyžaduje nápady a riešenia, pri ktorých je ústrednou témou multifunkčnosť. Príkladom môže byť malé umývadlo, ktoré nebude umiestnené samostatne, ale nad vaňou. Priestor vane pri nohách ostáva obvykle nevyužitý, tak prečo nad ním nemať praktické umývadlo? Malá kúpeľňa môže byť inšpirácia k tomu, aby ste jednoducho inovovali aj predstavu o tom, že v kúpeľni potrebujete samostatne stojace umývadlo. Nepotrebujete. Iba ukrajuje z priestoru.

Viac skla kúpeľňu presvetli

Skvelým tipom do malej kúpeľne je využitie čo najviac sklenených prvkov. Či už v podobe poličiek, alebo aj sprchového kútu. Ten môže byť s vaničkou, ale ešte krajšie bude pôsobiť bezbariérový sprchový kút, ktorý je od priestoru oddelený sklenenou zástenou. Opticky bude kúpeľňa omnoho viac otvorená a vy nebudete mať ani najmenší pocit, že sa musíte v kúpeľni tlačiť. 

Vstavané spotrebiče

Ak potrebujete do kúpeľne vtesnať aj práčku, veľkou výhodou je samozrejme vstavaný model. Umožní využiť napríklad skrinku nad práčkou na dokladanie vecí, ktoré patria k súčasti kúpeľňového koloritu. Samostatne stojace spotrebiče zaberajú miesto a neposkytujú prakticky žiadne dodatočné využitie.

Priestranné zrkadlo

Zrkadlo v kúpeľni je absolútnym základom asi rovnako, ako sprcha a umývadlo. Platí však nepriama úmernosť, že čím menšia kúpeľňa, tým je potrebné väčšie zrkadlo. Pretože vďaka odrazu priestoru vytvára optický dojem hĺbky. Prirodzene odráža aj svetlo a kúpeľňa akoby získala ďalší rozmer, ktorý v realite nemá. Výhodou takéhoto riešenia okrem iného je, že sa kúpeľňa stane nielen prívetivejšou, ale vy sa v nej uvidíte od hlavy až po pätySprcha alebo vaňa.
Aké majú výhody a nevýhody?

Zvažujete, či v kúpeľni dať priestor vani alebo sprche? Prípadne hľadáte riešenie, pri ktorom budú spokojní milovníci oddychu vo vode plnej peny aj rýchlej sprchy? Každá možnosť má svoje prednosti aj obmedzenia. Je na každom človeku, aby si vybral, čo preferuje. Dobré je však vedieť dopredu, čo ho čaká.

Spotreba vody

Voda lacnejšia nebude. Preto ak hľadáte riešenie, ktoré je ohľaduplné k prírode aj vašej peňaženke, tak jednoznačne vychádza ako favoritka sprcha. Bežná sprchová hlavica má prietok približne 20 litrov za minútu. Za dve minúty sprchovania tak miniete maximálne 40 litrov vody. Moderné hlavice však disponujú prietokom aj 14 litrov za minútu, takže vás sprcha vyjde lacnejšie. Bežná vaňa má objem okolo 190 litrov. Mínus objem človeka, čo je približne 80, stále na jedno napustenie miniete viac ako 110 litrov vody. A to hovoríme o menšej vani. Aj bez kalkulačky si viete spočítať, či vás vyjde lacnejšie večerná sprcha, alebo kúpeľ.

Priestor

Ak máte veľkú kúpeľňu, môžete si dopriať pokojne aj rohovú vaňu s masážnymi tryskami. No ak zápasíte o každý centimeter štvorcový, čo býva príznačné hlavne pre paneláky, záchranou je jednoznačne sprchový kút. Vaňa je totiž nielen väčšia objemovo, ale zaberá omnoho viac plochy, ako sprchový kút s vaničkou. 

Masážne trysky

Je možné ich mať v masážnej vani, ale tá je už omnoho väčšia aj objemnejšia ako klasická vaňa. Sprchový kút vie mať nielen sprchovú hlavicu, ale pokojne aj bočné trysky a dokážete si tak spraviť prakticky vodnú masáž na malom priestore. Ak si chcete užiť príjemný relax v stoji, sprchový kút určite nesklame.

Vaňa je multifunkčná

Vaňa v kúpeľni však nemusí slúžiť len na kúpanie. Pre mamičky s malým dieťaťom je vhodná preto, že sa do nej ľahko zmestí aj detská vanička. Navyše deti milujú čaborenie vo vani plnej peny s kačičkami. Je to súčasť detstva, ktorú im sprchový kút nedá. Ak však bielizeň operiete v umývadle a deti už máte odrastené, sprchový kút vám poskytne dostatok útočiska.

Vo vyššom veku je sprchový kút bezpečnejší

Zatiaľ, čo mamičky s malými deťmi ocenia viac vaňu, pre starších ľudí je prekračovanie jej okraja rizikové a často až nemožné. V takomto prípade je vhodné voliť sprchový kút. Ideálne s viacerými tryskami, ktorý zabezpečí dostatočnú hygienu pri menšom riziku pádov. Ako to už chodí, sú ľudia, ktorí chcú mať výhody dva v jednom. Preto ak máte dostatok priestoru na vaňu, ale nechcete sa vzdať ani sprchového kúta, je možné využiť riešenie v kombinácii vaňa so sprchou. Je to vaňa so zástenou, kde časť tvorí improvizovaný sprchový kút a môžete si užívať príjemné sprchy, ale v prípade potreby sa viete vykúpať plnohodnotne vo vani.

Riešenie dva v jednom

Ako to už chodí, sú ľudia, ktorí chcú mať výhody dva v jednom. Preto ak máte dostatok priestoru na vaňu, ale nechcete sa vzdať ani sprchového kúta, je možné využiť riešenie v kombinácii vaňa so sprchou. Je to vaňa so zástenou, kde časť tvorí improvizovaný sprchový kút a môžete si užívať príjemné sprchy, ale v prípade potreby sa viete vykúpať plnohodnotne vo vani.

Nová séria  dizajnových sprchových kútov Sanovo Perfect

Veľmi kvalitné prevedenie štvorcového sprchovacieho kúta SANOVO PERFECT s jednokrídlovými otvárateľnými dverami s pevnou stenou.

Sprchovací kút Sanovo Perfect zaujme na prvý pohľad svojim atraktívnym odľahčeným vzhľadom. Úzke línie profilov, ktoré sú vyrobené z lešteného hliníka, pekne ladí s použitým transparentným bezpečnostným sklom.

Stabilné profily z lešteného hliníka vyzerajú nielen veľmi pekne, ale predovšetkým sú odolné voči korózii a ďalším vplyvom. Vačkový systém profilu, ktorý spája stenový profil s dverovým krídlom, umožňuje pohodlné otváranie smerom von. Stabilitu pevnej steny zaisťuje solídna šikmá vzpera. Veľká plocha dverných skiel sa ľahko udržiava a poskytuje veľkorysý vstup.

Štvorcový sprchový kút Perefect:
Štvorcový a štvrťkruhový sprchový kút DELIVERY.

Pripravili sme pre Vás krásne sprchové kúty v sérii Sanovo Delivery. Ako sprchové dvere Sanovo Delivery tak aj sprchové kúty Delivery sú vyrobené s prvotriedneho materiálu.

Sprchové kúty Delivery Square (štvorcový), ale Delivery Route (štvrťkruhový) sú vyrobené s tvrdeného bezpečnostného kaleného skla ktoré je vsadené v lesklom hliníkovom ráme. Rám je vyrobený z hliníka - z liatiny AlMgSi. Táto zliatina je výnimočná z dôvodu vysokej leštiteľnosti, tvrdosti a odolnosti voči korózii. Takýto rám sa vyznačuje dlhodobou životnosťou.  Priemerná hrúbka vrstvy oxidu hliníka je 2 – 5 µm. Na povrchu hliníkového rámu je chrómová úprava ktorá Vám uľahčí čistenie a zachová svoju stálu lesklú podobu.

Štvorcový sprchový kút Sanovo DELIVERY Square:
Štvrťkruhový sprchový kút Delivery ROUTE:

 

Sprchový kút Sanovo Delivery ROUTE


Sprchové zásteny Walk IN SINGLE.


- WALK IN SINGLE

- WALK IN SINLE PLUS

Sprchové zásteny WALK IN Single a SINGLE PLUS sú výrobené s kvalitné tvrdeného bezpečnostné kaleného skla o hrúnke 6 mm ktoré je vsadené do hliníkového rámu s chrómovou úpravou. Horná nerezová vzpera Vám zaručí stabilitu a pevnosť skla. Horná vzpera je vyrobená kvalitného oceľového  materiálu. Oceľová vzpera zabezpečuje maximálnu pevnosť a stabilitu sprchovej zásteny pri jeho každodennom používaní.

 - walk in sprchová zástena Sanovo Single Plus a Single


 


Sprchovacie dvere do kúpeľni SANOVO

 

- dvojkrídlové sprchové dvere do niky Sanovo T2

- jednokrídlové sprchové dvere do niky Sanovo T1

Sprchové dvere Sanovo dodá Vašej kúpeľni tú pravú dokonalosť. V chrómovom ráme je vsadené bezpečnosté tvrdené kalené sklo s povrchovou úpravou Easy Clean. Sprchovacie dvere SANOVO môžeme rozdeliť do dvoch variant. Jednokrídlové sprchové dvere a dvojkrídlové sprchové dvere. Sprchové dvere sú vyrobené s najvyššej kvality. Na kvalite sprchových dverí si potrpíme a kladieme na tento fakt dôraz a preto na každé naše sprchové dvere Vám dávame 5 ročnú zaruku.

Komplet sortiment nájdete na našej stránke: sprchové dvere - SANOVO.sk

 

Sprchové dvere Sanovo Sprchové boxy

 

Sprchové boxy je veľmi šikovná voľba do každej kúpeľni. Sprchový box je spravidla vždy uzavretý z každej strany, volnestojací a každý s nich môže mať inú výbavu. Veľkou výhodou tohto sortimentu je, že sprchové boxy sa dajú veľmi ľahko namontovať resp. zdemontovať a vymeniť za iný kus. Sprchové boxy sú výnimočné svojou funkciou. Vynikajú bohatou výbavu napr: sprchové trysky, rádiou, odvetrávanie, poličku, ručnú alebo stropnú sprchu sedátko, prípadne parný generátor.

 

Výhody sprchového boxu:


- veľký výber

- rôzne farebné prevedenie

- ľahká montáž

- každy sprchový box je volnestojací

- možnosť kombinovať výbavu v boxe

 

Nevýhody:


- pravidelné presilikonovanie spojov

- môže vzniknuť reklamácia

 


 Vaničky z liateho mramoru

Sprchové vaničky z liateho mramoru je skvelá voľba do každej kúpeľni. Je to výborný materiál ktorý je vhodný do každej kúpeľni. Jeho tepeleno-izoločné vlastnosti uvíta každá žena, lebo vaničky z liateho mramoru sú na dotyk teplé a nechladia na nohy.

Výhody:

pevnosť materiálu - hlavná dominanta vaničky je nosnosť až do 300kg

tepelno-izolačné vlastnosti - pri dotyku nie je studená a jej povrch je príjemený na dotyk

údržba - veľmi ľahké čistenie a stála farebnosť

tvar - vaničky z liateho mramoru majú pravidelný tvar a hrany vaničky sú rovné do pravého uhla

povrch - hladký

otvor na sifón - priemer 90 mm

 


Spôsob usadenia vaničky:

1 - na rovnú podlahu

2 - v rovine s dlažbou

3 - usadenie na nožičky

4 - podmurovanie


Sprchové dvere

 

Nové trendy v kúpeľni priniesli aj nové produkty na náš trh. Plastové steny nahradili krásne sklené sprchové dvere. Sprchové dvere sú najpredávanejším sortimentom v tejto dobe. Sprchové dvere do kúpeľni Vám dodajú eleganciu a priestorovú viditeľnosť.

 

Sprchové dvere vieme rozdeliť podľa konštrukcie.


- bez rámové sprchové dvere

- rámové sprchové dvere

 

Bez rámové dvere - sú sprchové dvere ktoré na vrchnej a ani na spodnej časti nemajú žiadny rám.   Nosné časti sprchových dverí si bočné lišty ktoré sa vŕtajú na stenu. V bočných lištách je vsadené bezpečnostné kalené tvrdené sklo.

Rámové dvere -  sú sprchové dvere ktoré majú po celom obvode rám.

 

Aké typy bez rámových dverí poznáme:


- jednokrídlové sprchové dvere

- dvojkrídlové sprchové dvere

 

Aké typy rámových dverí poznáme:

 

- pivotové sprchové dvere

- zalamovacie sprchové dvere

- posuvné sprchové dvere

 

Montáž sprchových dverí: 

 

Montáž sprchových dverí je veľmi jednoduchá a rýchla. Každé sprchově dvere majú na bočných strách U profil. Na týchto profiloch sú predvŕtané diery. U profil si podla vodováhy priložíte k stene, zakreslíte si dierky na vašu stenu a vyvŕtane.